Jakie są znaki ostrzegawcze dotyczące nieudanej strategii marki? - Twórcy Stron  
Twórcy Stron

Łatwo pomyśleć, że jeśli Twoja firma odnosi sukcesy, nie musisz zmieniać swojej strategii brandingowej. Ale jak widzieliśmy w przypadku firm takich jak Blockbuster i Blackberry, nawet najbardziej znane marki upadną bez skutecznego i odpowiedniego planu.

Zebraliśmy dla Ciebie niektóre z najczęstszych oznak, że strategia Twojej marki zawodzi, oraz inne problemy z marką. W tym poście dowiesz się, jak je naprawić, zanim spowoduje to jakiekolwiek poważne problemy w przyszłości.

Nie wyróżniasz się na tle konkurencji: problemy marki z pozycjonowaniem

Gdyby Twoi konkurenci umieścili swoje logo na Twojej marce, czy ktoś by to zauważył? Sekretem wyróżniania Twojej marki na tle konkurencji jest wiedza o swojej pozycji na rynku. 

Aby to zrobić, potrzebujesz solidnej strategii pozycjonowania. W Major Tom traktujemy strategię pozycjonowania z trójstronnym podejściem: 

  • Zrozumieć swoich odbiorców 
  • Znając swoich konkurentów 
  • Znajdowanie swojej różnicy 

Aby zrozumieć te trzy rzeczy, możemy przeprowadzić warsztaty z Tobą i Twoimi interesariuszami oraz przeprowadzić analizę i badania rynku oraz wywiady z klientami i interesariuszami. Bez tych kroków przedkładasz założenia nad badania — co skutkuje powszechnymi, ale szkodliwymi problemami z marką. Po skonsolidowaniu naszych ustaleń jesteśmy w stanie stworzyć oświadczenie pozycjonujące, które zawiera Twoją niszę. 

Dobre oświadczenie pozycjonujące może ułożyć twoją propozycję wartości i wyjaśnić, dlaczego ma ona znaczenie dla twoich idealnych konsumentów. Na przykład, kiedy Netflix po raz pierwszy wystartował, ich oświadczenie pozycjonujące brzmiało: „Aby zapewnić kompleksowy wybór niszowych lub niepopularnych filmów z niezwykłą wygodą i możliwością dostosowania”. Oczywiście ich dzisiejsza pozycja jest znacznie inna, ale widać, jak ich sukces mógł wynikać z wejścia w tę niszę we wczesnych latach. 

Aby stworzyć przekonujące i dokładne oświadczenie dotyczące pozycjonowania, musisz najpierw poznać istotę swojej marki.

Nie znasz swojego celu ani wartości: problemy z brandingiem z nieautentycznością

Czy rzeczy wydają się nieautentyczne? Czy tworzysz kampanie lub zasoby, które służą jedynie odpowiedzi na trend? Twoje problemy z marką mogą polegać na próbie nadążania za trendami bez ważnego powodu. Jest duża różnica między działaniem zgodnie z trendami a działaniem dla trendów. Bycie proaktywnym na rynku i identyfikowanie trendów, które mogą współpracować z Twoją marką lub dla niej, jest świetne. Skakanie na trendy, bo myślisz, że zdobędzie więcej lajków, nie jest. 

Przychodzi mi na myśl fiasko Pepsi Black Lives Matter Kendall Jenner. Ta głucha kampania nie powiodła się z wielu powodów, ale sprowadzając ją do bardzo prostych słów, kampania marketingowa Pepsi nie pasowała do celu ich marki. Próbowali czerpać zyski z ruchu praw człowieka, z którym ich marka nie miała nic wspólnego; ostatecznie zapłacili cenę w publicznej reakcji i przeprosili. 

Chociaż ten przykład jest skrajny, inne problemy związane z marką mogą wynikać z niedokładnego określenia wartości lub celu. Możesz myśleć o wartościach swojej marki jako o sterze dla całej organizacji. Używaj ich jako standardu, przed którym sprzeciwiasz się swoim pracownikom i swojej organizacji podczas podejmowania decyzji. Marka bez wartości to organizacja bez steru. 

Pomyśl o celu swojej marki jako przewodniku, który kształtuje Twoją markę — odpowiada na pytania:

  • Dlaczego robisz to, co robisz, poza zyskami komercyjnymi? 
  • Jaki jest powód, dla którego rano wstajesz z łóżka? 

Poszukaj inspiracji w Dove. Na ich stronie internetowej czytamy: „Uważamy, że piękno powinno być źródłem pewności siebie, a nie niepokoju”. a ich działania wspierają to przekonanie. Możesz prześledzić wszystko, co robi Dove, aż do celu. 

Aby zapewnić autentyczność, pamiętaj o tej prostej życiowej radzie: nie rób tego, co myślisz , że ludzie chcą. Rób to, co ma sens dla Twojej marki. 

Twojej marce brakuje spójności: problem z tożsamością marki 

Czy zasoby Twojej marki różnią się w zależności od platformy? Czy wizualna historia, którą opowiadasz na swojej stronie internetowej, jest spokojna i niebieska, podczas gdy Twój kanał w mediach społecznościowych jest pełen ekscytujących czerwieni? Wygląda na to, że brakuje Ci spójności marki. Silna tożsamość marki rozwiąże ten problem. 

Tożsamość Twojej marki wykracza poza wizualną. Pomyśl o swoim głosie marki i podstawowym przekazie. To, jak mówisz i co mówisz, kształtuje Twoją markę w świadomości odbiorców. 

Twój plan marketingowy, strategia i wysiłki są takie same jak zawsze

Tak więc w przeszłości Twoja marka odnosiła sukcesy. A teraz Ty (lub Twój zespół kierowniczy) podejmujecie decyzje w oparciu o przeszłe sukcesy, a nie przyszłe trendy. W tę pułapkę decyzyjną łatwo wpaść. Ale ponieważ twoi konkurenci robią nowe rzeczy, a twoi widzowie szukają nowych rzeczy, szybko staniesz się drugim wyborem. 

Jeśli urosłeś, ale Twoja marka pozostała taka sama, czas na ponowną ocenę. Twoja marka powinna ewoluować wraz z Twoją firmą wraz ze wzrostem lub wiekiem lub zmianą modelu biznesowego. A to, jak bardzo się zmieniłeś lub jak bardzo chciałbyś zmienić, określi, ile pracy powinieneś wykonać nad swoją marką, niezależnie od tego, czy jest to pełny rebranding, czy odświeżenie marki . 

Pomyśl o Netflix: ewoluowali od wypożyczalni DVD do prekursorów modeli subskrypcji strumieniowych, które znamy i kochamy dzisiaj. Wraz z nimi ewoluowała ich marka — chociaż ich kultowa czerń i czerwień pozostały takie same, reszta ich atutów (głos i grafika) również uległa zmianie. Praktykując to, co głosimy, kilka lat temu przeszliśmy nawet ewolucję marki .

Wystarczy pomyśleć o starych markach, takich jak Blockbuster, aby zobaczyć, do czego prowadzi brak innowacji i działania. Chociaż, podobnie jak w przypadku odradzających się marek, takich jak Polaroid, jeśli Blockbuster mógłby zmienić nazwę na starodawny podmuch z przeszłości, może mieć szansę na przyciągnięcie nostalgicznej publiczności. Całkowity powrót jest wątpliwy —  ale to nie znaczy, że jest niemożliwy. 

Masz więcej pytań dotyczących marki?

Możemy pomóc. Niezależnie od tego, czy szukasz kosztu rynkowego, czy też poradnika, jak najlepiej wdrożyć księgę marki, mamy odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące brandingu. Skontaktuj się z nami już dziś.

Zostaw komentarz

error: Treść jest chroniona.