Twórcy Stron

Rzadko zdarza się znaleźć witrynę całkowicie wolną od błędów. Dzieje się tak zwykle dlatego, że większość właścicieli witryn albo nie zdaje sobie sprawy z błędów na swoich witrynach, albo nie zdaje sobie sprawy z wagi ich naprawienia. Z drugiej strony większość projektantów stron internetowych ignoruje błędy, myśląc, że nie są krytyczne, ponieważ mają inne priorytetowe sprawy, którymi muszą się zająć. Jednym z takich powszechnych błędów na stronach internetowych jest błąd 404.

Co oznacza błąd 404?

Gdy ktoś próbuje odwiedzić nieistniejącą stronę w witrynie, serwer nie ma strony, którą mógłby wysłać odwiedzającemu, co skutkuje błędem. Istnieją różne typy błędów, które napotykają serwery, a błąd nieodnalezionej strony ma kod błędu 404 i dlatego jest nazywany błędem 404. Innymi słowy, wystąpienie błędu 404 oznacza, że ​​ktoś próbował uzyskać dostęp do strony, która nie istnieje w Twojej witrynie.

Kiedy strony internetowe są przeprojektowywane, zmieniane lub w naturalny sposób ewoluują, to naturalne, że strony w witrynie stają się nieaktualne i ulegają zmianie. Jeśli zmienisz nazwę lub adres URL strony w swojej witrynie lub jeśli strona została usunięta w ramach zmiany witryny, stara strona nie będzie już istnieć w Twojej witrynie.

Jeśli poprzedni użytkownik Twojej witryny dodał tę stronę do zakładek lub udostępnił stronę komuś, kto próbuje teraz uzyskać do niej dostęp, serwer zwróci błąd 404 lub błąd nie znaleziono strony. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jakie szkody może spowodować błąd 404 na wizerunku firmy. Ludzie mogą pomyśleć, że witryna nie działa lub – co gorsza – została zlikwidowana. To może zaszkodzić twojej reputacji.

Z punktu widzenia SEO, gdy wyszukiwarki próbują uzyskać dostęp do stron w Twojej witrynie lub gdy podążają za linkiem do strony w Twojej witrynie, jeśli nie znajdują strony, trafiają w ślepy zaułek i pozostawiają Twój strona internetowa bez dalszego jej indeksowania. Może to obniżyć pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Jak naprawić błąd 404?

Istnieje wiele sposobów naprawienia błędu 404 w zależności od przyczyny błędu.

 • Jeśli błąd 404 był wynikiem zmiany adresu URL podczas przeprojektowania witryny, stary adres URL może zostać przekierowany do nowego adresu URL za pomocą przekierowania 301 lub stałego. W rezultacie, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do starego adresu URL, zostanie automatycznie wysłany na nowy adres URL, a błąd 404 nie będzie się już pojawiał.
 • Jeśli błąd był wynikiem pomyłki podczas łączenia stron w Twojej witrynie (powiedzmy, że ktoś popełnił błąd podczas pisania i link URL był niepoprawny), możesz poprawić link. Po poprawieniu link prowadziłby do właściwej strony i nie zwracał błędu 404.
 • Jeśli zweryfikowałeś swoją witrynę za pomocą Narzędzi Google dla webmasterów, możesz zobaczyć wszystkie błędy 404, które Google znalazło w Twojej witrynie. W Narzędziach Google dla webmasterów możesz zobaczyć, która strona prowadzi do niewłaściwej strony, co skutkuje błędem 404, a następnie naprawić ten błędny link.
 • Innym sposobem na to jest użycie narzędzia takiego jak Xenu Link Sleuth lub Microsoft IIS SEO Toolkit, aby znaleźć błędy w witrynie i naprawić linki powodujące błędy 404. Oba te narzędzia są bezpłatne i można je pobrać i zainstalować, korzystając z powyższych łączy.
 • Jeśli ktoś inny linkuje do niewłaściwej strony, nie zawsze będziesz w stanie naprawić ten link, aby wskazywał właściwą stronę. Budowanie niestandardowej strony błędu 404 w Twojej witrynie to sposób na radzenie sobie z taką sytuacją.

Niestandardowa strona błędu 404

Niestandardowa strona błędu 404 to strona, którą możesz zaprojektować i mieć swoją witrynę. Ta strona jest wyświetlana, gdy ktoś próbuje uzyskać dostęp do brakującej lub nieistniejącej strony. Ponieważ masz pełną kontrolę nad tym, jak ta strona powinna wyglądać, możesz kreatywnie zaprojektować tę stronę, aby odwiedzający się nie zniechęcali — i mogli faktycznie wejść w interakcję z witryną.

Kreatywne niestandardowe strony błędów 404

Oto kilka przykładów twórczo zaprojektowanych niestandardowych stron błędów 404

propellor-404-error-page Jak naprawić błędy 404?Niestandardowa strona błędu 404 na Propellor.com24-7media-404-error-page Jak naprawić błędy 404?Niestandardowa strona błędu 404 na 24-7media.de
csstricks-404-error-page Jak naprawić błędy 404?
Niestandardowa strona błędu 404 w CSSTricks
ifolderlinks-404-error-page Jak naprawić błędy 404?Niestandardowa strona błędu 404 w iFolderLinks

Chociaż odwiedzający te strony mogą uznać je za urocze i zabawne, te niestandardowe strony z błędami 404 nadal nie pozwalają odwiedzającym nic zrobić w witrynie. Jedyne, co odwiedzający może zrobić, to mieć pewność, że witryna nie jest wyłączona i ją opuścić. Podobnie, te strony są nadal ślepymi zaułkami, z których wyszukiwarki muszą zrezygnować z indeksowania witryny.

Niestandardowe strony błędów 404 i SEO

Projektując niestandardowy kod 404, upewnij się, że jest większy niż 512 bajtów. Jeśli mniej niż 512 bajtów, niektóre przeglądarki zakładają, że jest to domyślna strona błędu i zastępują ją własną.

Dodaj <meta name=”robots” content=”noindex,nofollow”>, aby wyszukiwarki nie indeksowały tej strony.
Po utworzeniu strony musisz przesłać ją na swój serwer i wskazać, której strony ma używać. Zależy to od typu serwera: Windows lub Unix.

Jaka jest dobra niestandardowa strona błędu 404?

Chociaż dobrze jest być kreatywnym podczas tworzenia niestandardowych stron błędów 404, pamiętaj, że dobra niestandardowa strona błędu 404 ma następujące atrybuty:

 • Dobra niestandardowa strona błędu 404 ma wygląd i działanie witryny
 • Dobra niestandardowa strona błędu 404 zawiera przeprosiny za błąd („Przepraszamy, nie znaleziono strony”)
 • Dobra niestandardowa strona błędu 404 zawiera linki do mapy witryny
 • Dobra niestandardowa strona błędu 404 prowadzi do strony głównej witryny
 • Dobra niestandardowa strona błędu 404 zawiera linki do innych stron głównych (może mieć minimapę witryny na samej stronie)
 • Dobra niestandardowa strona błędu 404 zawiera pole wyszukiwania witryny (jeśli to możliwe), które pozwala odwiedzającym znaleźć inne strony w witrynie

Dobra niestandardowa strona błędu 404 nie musi być nudna. Jeśli jednak ma większość powyższych atrybutów, nie tylko zaoferuje odwiedzającym alternatywne strony, ale także umożliwi wyszukiwarkom podążanie za linkami i indeksowanie innych stron w Twojej witrynie.

Tworzenie niestandardowej strony 404

Jeśli zaprojektowałeś już swoją niestandardową stronę 404 zgodnie z powyższymi wskazówkami, musisz teraz przesłać ją na swój serwer w taki sposób, aby przeglądarki i wyszukiwarki rozpoznały ją jako stronę błędu 404 Twojej witryny.

Dla serwera Microsoft IIS

Otwórz „Menedżera usług internetowych”. Stąd wybierz „Właściwości”, a następnie „Błędy niestandardowe” z listy zakładek Radio. Po wybraniu przewiń w dół, aż dojdziesz do pliku powiązanego ze stroną błędu 404. Następnie możesz edytować ten plik lub przesłać nowy do wyświetlenia na serwerze.

Dla serwera uniksowego

Nazwij utworzoną niestandardową stronę błędu 404 jako 404.html. Następnie zmodyfikuj plik .htaccess i dołącz polecenia:

Dokument błędu 404 /404.html Dokument błędu 403 /404.html

Spowoduje to przekierowanie wszystkich błędów 404 (nie znaleziono pliku) i błędów 403 (zabronione) na Twoją stronę niestandardową (404.html). Zapisz zmodyfikowany plik .htaccess i gotowe.

Zostaw komentarz

error: Treść jest chroniona.